Rendőrtisztként töltöttem 15 évet, de mindig is érdeklődtem a pszichológia iránt. A Szegedi Tudományegyetemen szereztem pszichológus diplomát, majd további szakirányú képzéseken vettem részt a Budapesti Műszaki Egyetemen és az ELTE-n. Ezt követően 2020-ban kezdtem önálló pszichológusként dolgozni.
A Károli Gáspár Református Egyetemen kezdtem tanulmányaimat, majd a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen szereztem okleveles pszichológus végzettséget, később szexuálpszichológus lettem az ELTE-n. Célom, hogy segítsek az embereknek felfedezni ezt a bennük rejlő erőt.
Az ELTE-n végeztem pszichológusként, klinikai és egészségpszichológia, majd szexuálpszichológia szakirányon. Dolgoztam gyermekjóléti szolgálatnál és vezettem a Transvanilla Transznemű Egyesület önsegítő csoportját. Holisztikus szemléletmódommal és a fókuszolás módszerével segítem az embereket önmaguk jobb megértésében.
Már 17 évesen tudtam, hogy pszichológus leszek. Az ELTE-n végeztem, képeztem magam autogén tréningben és sportpszichológiában. Dolgoztam a Magyar Rendőrségnél és a Honvédségnél. Jelenleg azon dolgozom, hogy segítsek azoknak, akik nehéz időszakon mennek keresztül.
Pszichológusként az ELTE-n szereztem végzettséget, és többféle különböző területen is képeztem magam, mint például család- és párterápia, valamint gyermekpszichológia. A munkám során szeretem a történetek és metaforák erejét használni, amivel segíteni tudok másoknak boldogabb életet élni.
Diplomámat a Debreceni Egyetem után az ELTE-n szereztem meg. Pszichológusként bűnelkövető fiatalokkal és mentális betegségekkel küzdőkkel dolgoztam, jelenleg iskolapszichológus vagyok. Művészetterápiás eszközökkel segítem a klienseket önmaguk jobb megértésében.
Pszichológusi diplomámat a Debreceni Egyetemen szereztem munka- és szervezetpszichológiából, majd szexuálpszichológiát tanultam az ELTE-n, és jelenleg családterápiás képzésen veszek részt. HR tanácsadóként kezdtem, így álláskeresési tanácsadásban is segítek.
Pszichológus, kognitív viselkedésterapeuta és sématerápiás konzultáns jelölt vagyok, felnőtteket és gyermekeket egyaránt fogadok. A konzultációim során kognitív, metakognitív, sématerápiás és mindfulness módszereket is egyaránt alkalmazok.
Jelenleg a Debreceni Egyetemen tanársegédként és a Mentálhigiénés Irodában dolgozom, emellett pár- és családterápiás képzésen veszek részt, PhD-tanulmányaimat folytatom. A munkám során többek között tranzakcióanalízist relaxációs és mindfulness technikákat is használok.
Az ELTE-n kezdtem egyetemi tanulmányaimat, majd a Károli Gáspár Református Egyetemen szereztem pszichológus diplomát 2021-ben. Hiszem, hogy az önismeret kulcsfontosságú, és ebben szeretnék segíteni klienseimnek egy nyitott, támogató környezetben, ahol megoldásokat keresünk nehézségeikre, elősegítve ezzel teljesebb, tudatosabb életüket.
A harmonikus hétköznapokat sok minden megzavarhatja. Ezek a rossz hangulatok, nehéz érzések pont az életünket folyamatosan kísérő átmenetekhez, jelentős változásokhoz kötődnek. Igénybe veszi lelki erőforrásainkat a tinédzserkor (szülőként és kamaszként is), a pályakezdés, a gyermekvállalás, a válás, számunkra kedves személy halála, munkahelyi konfliktusok, hogy a legtipikusabbakat emeljük ki.
Ezeknek a kríziseknek a jelenlétére utalhat a nyomott hangulat, az állandó fáradtság, kimerültség érzés, önmagunkkal szembeni elégedetlenség, döntésképtelenség, az érzelmek tudatos kezelésének hiánya.
Ha úgy érezzük, túl bonyolult a helyzet, bizonytalanok a következmények, a lehetőségek közt nehéz választani, kivitelezhetetlennek érezzük a döntést, meghaladja erőnket a probléma orvoslása, érdemes segítő szakembert választani. Ezekben a kérdésekben érdemes coach, mentálhigiénés szakember és pszichológus támogatását kérni.
Segítségükkel megnyugató légkörben kereshetünk a konfliktusra biztonságos megoldást, tisztázni tudjuk a valódi célokat és elsajátíthatjuk a megoldáshoz szükséges képességeket, mint például az asszertív kommunikáció, a probléma pontos megfogalmazása vagy önnyugtató stratégiák kialakítása.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
Étkezési problémák közül hármat ismer szinte mindneki: az anorexia nervosat (kóros soványság) és a bulimia nervosat (kóros falánkság) és az ortorexiát (kóros törekvés az egészséges táplálkozásra). Étkezési zavar oka lehet a gyermekkori kövérség, a családban tapasztalt minta az evészavarra, a nőket célzó karcsúságideálnak való túlzott megfelelési kényszer, szexuális zaklatás, szülő alkoholbetegsége, teljesítménykényszer stb.
Anorexia esetén a vezető tünet az étel elutasítása és az egyre csökkenő testsúly. Bulimiánál gyakran normál súlyú marad az illető, viszont a falásrohamokat önhánytatás vagy hashajtózás követi, melyeket igyekeznek titkolni.
Ortorexia esetén gyakran egy életmódváltásból indul az ételek ellenőrzése, ez kóros méreteket ölthet: az illető nem hajlandó a mások által készített ételt megenni, rögeszmésen ellenőrzi azok összetevőinek egészséges voltát. Kísérő jelenségként kényszerbetegségek, szorongás, depresszió, menstruációs zavar jelenhet meg. Az enyhébb tünetekkel járó részleges evészavarok még nem feltétlen igényelnek orvosi ellátást, de pszichológus támogatása mindenképp szükséges.
Jó eredményeket lehet elérni a viselkedésterápiás gyakorlatokkal, étkezési napló vezetésével, családterápia alkalmazásával. Ezekkel javítható a kliens ételekhez való hozzáállása, az étkezéshez kapcsolódó túlzott kontroll elengedése és a kóros szokások átalakíthatók.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
Az elhízás jelentése, hogy a szervezetben az egészségesnél nagyobb mennyiségű zsír halmozódik fel. Az elhízás oka rengeteg minden lehet, pszichológiai szempontból azt kell kiemelni, hogy ez nem egyszerű akaratgyengeség. Eredője lehet a származási családból hozott helytelen étkezési szokás és az ehhez tartozó nyomásgyakorlás („meg kell enni, ami a tányéron van vagy „talán nem finom, hogy ilyen keveset ettél?” érzelmi zsarolás).
Oka lehet a negatív hangulatra, magányosságérzésre, negatív önértékelésre, csökkent önbizalomra adott rossz megküzdési válasz (az étel mint nyugtató használata). Nem könnyű helyzet az sem, amikor a jelentős fogyást követően a kliens testképe nem felel meg a valóságnak, még mindig kövérnek látja magát. Pszichológus hatékony segítséget tud nyújtani abban, hogy a megfelelési kényszert, a szenvedést magunk mögött hagyhassuk.
A viselkedésterápiás módszer bizonyítottan hatékony a testsúlycsökkentésben és ami még fontosabb, a testsúly megtartásában is. A módszer segítségével reális célokat fogalmazhatnak meg a kliensek, lépésről lépésre alakíthatnak ki helyes étkezési szokásokat, javul az önmegfigyelés és az önkontroll képessége. Ez elvezethet minket a testünk és lelkünk közötti vágyott harmóniához.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
Napjainkban leggyakrabban megélt pszichés teher. Kiindulópontként megtalálhatjuk a munkahely és magánélet zavaraiban egyaránt. Akár önmagunkkal szemben támasztunk magas követelményeket, akár kívülről jönnek az elvárások, tipikus tüneteket generálnak. Munkában megjelenhet koncentrációzavar, ingerültség, feszültség formájában.
Magánéletben az állandó teljesítményszorongás nem csak vitákat és állandó elégedetlenség érzést okozhat, hanem akár szexuális zavart is. Jellemzően ilyen férfiaknál a merevedési zavar, nőknél pedig az orgazmusprobléma. Szerencsére ma már léteznek módszerek a túlzott teljesítményigény korrigálására. A kognitív terápia (CBT), a sématerápia és a relaxációs gyakorlatok együttes alkalmazása javulást ígér a problémára.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
A stressz életünk velejárója, eredendően a normális jelenség, hiszen a változások eszközléséhez szükségünk is van ezekre a jelenségekre (pl. figyelem fókuszálása, megemelkedett éberségi szint, magasabb pulzus stb.) Ha rendben mennek a dolgok, akkor ez a ,,felpörgöttség” a kihívást jelentő helyzet után lecsökken, szervezetünk visszaáll a normál működési módba.
A problémát az úgynevezett krónikus stressz jelenti: betegség, munkahelyi problémák, anyagi gondok vagy épp az életünkbe egyszerre érkező, sok apró változás is megemelheti a stresszhormonok szintjét. Ez gyakorlatilag egy állandó készenléti állapotot hoz létre a szervezetünkben, mely miatt gyengül az ellenállóképességünk, túlterhelődünk. Mentális funkcióinkat és fizikai jóllétünket egyaránt ronthatja: csökken a koncentrációnk, a terhelhetőségünk, lassul a gondolkodásunk, romlik az emlékezetünk, de jellemző tünet lehet a hajhullás, a gyomorfájdalom, hátfájás vagy a szexuális zavar is. Széles eszköztárral dolgozik a mentálhigiénés szakma, a coaching és a pszichológia is ennek orvoslása érdekében.
Segítő beszélgetések során például relaxációs technikák, légzőgyakorlatok, kognitív viselkedésterápia (CBT), életmódváltás ismertetésével támogatják a szakemberek a lelki egyensúly visszanyerését.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
Munkahelyet keresni, karriert váltani nem is olyan egyszerű, mint amilyennek gondoljuk. Sokunk már megtépázott önértékeléssel érkezik el ehhez a ponthoz, hiszen addig is megaláztatást, mellőzöttséget, alulértékeltséget éltünk meg az állásunkban.
Eleinte csak az elégedetlenség, a kiégés jelei bukkannak fel, majd jön a rossz hangulat, az indulatkezelési nehézség. Persze az is lehet, hogy korábban ismerjük fel a váltás szükségességét, de önbizalmunk túl alacsony vagy nem látjuk a reális lehetőséginket. Esetleg túl sok ajánlat közül kellene kiválasztanunk a számunkra legmegfelelőbbet, de a bőség összezavar minket.
Álláskeresőként mindeképp aktív, tevőleges folyamatot igényel, melyet coachinggal vagy a munkapszichológia eszköztárával remekül meg lehet támogatni. Hogy megfelelő döntést hozhassunk, a coach segíti a pontos célkitűzést, képességeink felismerését és élesítését, a munkával kapcsolatos igényeink megfogalmazását, az érdekérvényesítést.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
Rosszkedv, szomorúság, lehangoltság. Bárki életében előfordulhat időszakosan. Ha ezek a krízisek nem túl nagyok, nem érkeznek túl sűrűn egymás után, jó megküzdési stratégiákkal rendelkezünk, akkor megerősödve lépünk ki a helyzetből. Ez azonban nem mindig ilyen könnyű és egyértelmű. Mikor érdemes figyelmet fordítani erre a ,,minden mindegy” érzésre?
Röviden azt mondhatjuk, hogy ha a hangulati élet tartós és negatív változását vesszük észre. Mire gondoljunk? Romló fizikai és lelki teljesítmény, fáradtság, dekoncentráltság, kialvatlanság, étvágytalanság, libidó és szexuális érdeklődés csökkenése.
Pszichológus vagy mentálhigiénés szakember segítségével érdemes feltárni, hogy a lehangoltság milyen mértékű, indokolt-e orvost (pszichiátert) is bevonni a kezelésbe, illetve az esetleges gyógyszeres kezelés mellé milyen terápiás módszertan illeszthető.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
A figyelmi képesség zavara egy tünet, ritkán jelentkezik önmagában, a többi szimptómával együtt értékelve felderíthető, mi okozza ezt az állapotot. Szorongásos zavarok épp úgy előidézhetik a koncentráció gyengülését, mint az elhúzódó stressz vagy épp a kiiégés (burn out). Alvászavarok is jelentős hanyatlást eredményezhetnek figyelem terén.
Depressziónak vagy épp a mániás depresszió úgynevezett ,,felhangolt” szakaszának is lehet jele a szétesett figyelem. Érdemes erre a tünetre figyelmet fordítani, mert rengeteg hátrányt generálhat: munkahelyi teljesítménycsökkenést, szociális szeparációt (a kapcsolatok elhanyagolása miatt), elmagányosodáshoz is vezethet. Pszichológus támogatásával fel lehet deríteni a probléma okát és megfelelő technikák elsajátításával úrrá lehet lenni ezen a kellemetlen tüneten.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
Elveszíteni valakit, akit igazán szerettünk, a legfájdalmasabb élményünk és életünk során sajnos többször is szembesülünk ezzel. A halált követő veszteség feldolgozása olyan lelki folyamatokat indít be, melyeket nem szabad és nem is lehet sürgetni.Hogy egyéni szinten miként éljük meg és mutatjuk a külvilág felé, az eltérhet.
Manapság sajnos azt várja el a társadalom, hogy minél gyorsabban, minél diszkrétebben vészeljük át a veszteségünket. Környezetünk sokszor nem jól reagál megnyilvánulásainkra. Nem érdemes azonban elfojtani ezeket a nehéz érzéseket, mert egy új veszteségélmény esetén ismét felbukkanhat és felerősödve kelhet életre.
Pszichológus vagy mentálhigiénés szakember segítségével biztonságos és elfogadó környezetben beszélhetjük ki érzéseinket, legyen szó az elhunyttal kapcsolatos lelkifurdalásunkról, mulasztásunkról, bűntudatunkról vagy haragunkról. Így a kezdeti sokkot lassan felválthatja a kontroll és elfogadás érzése, kialakíthatjuk életünk új egyensúlyát.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
Ezt a krízist a kora 20-30 évesek tapasztalják meg, akikre ,,rászakad az élet”. Egyrészt ez jelentheti azt, hogy eleve kihívást jelent számukra a jövőképüknek megfelelő állást találni, hirtelen szembesülnek a munka-magánélet egyensúlyának nehézségeivel. Másrészt előfordulhat az is, hogy a kezdeti lelkesedés után észlelik, hogy munkájuk unalmasabb és kevesebb kihívással jár, mint amit reméltek vagy pont, hogy extrém túlterhelés alatt dolgoznak az előrelépés lehetősége nélkül. Akármelyiket is tapasztalják meg, könnyen elveszíthetik perspektíváikat, céltalanná válhatnak. Legszívesebben hátat fordítanának eddigi életüknek, de mégis döntésképtelennek érzik magukat.
Szenvedhetnek attól, mert szerintük csalódást okoztak környezetüknek a pályaelhagyással, vagy épp azért élnek át kínokat, mert benne maradnak a munkában, de ez a teljesítménykényszer megroppantja őket. A coaching, a mentálhigiéné és a pszichológia eszköztára is segítséget nyújthat abban, hogy higgadt és megfontolt döntés születhessen ilyenkor is.
A szorongás csökkentését szolgáló technikák elsajátítása mellett a szakember által megfogalmazott célzott kérdések segítik azt, hogy felelősségel tudjanak dönteni és biztonságosabbnak lássák a jövőjüket.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
Ez a krízis a 40-50 évesek körében bukkan fel gyakran. Ebben az életkorban kezdünk el számot vetni életünkkel, hiszen a fontos, nagy döntéseket eddigre már meghoztuk. Szembesülünk a test változásaival, az öregedés jeleivel, megvisel minket a gyerekeink kirepülése, vagy hogy szerepeink újrarendeződnek.
Mindezt feszültség, rossz hangulat, egyfajta gyászfolyamat kísérheti. Ha úgy éljük meg, hogy a hétköznapi rutin értelmetlen, nem találunk motivációt, újítási és továbblépési lehetőséget, akkor érdemes pszichológus vagy mentálhigiénés szakember segítségét kérni.
Szakember vezette beszélgetésekkel könnyebben számot vethetünk eddigi életünk eredményeivel és veszteségeivel, ebből merített bölcsességgel megfogalmazhatjuk új céljainkat, örömforrásainkat.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
Az impotencia okai közt szervi és pszichés tényezőket is ismerünk, a szexuálpszichológiai rendelőkben ez utóbbiakkal foglalkozunk. Rengeteg eredője lehet az erekciós zavarnak. Például a származási családban tapasztalt túl szigorú, korlátozó nevelés, szélsőséges vallási beállítódás, változókori problémák, párkapcsolati konfliktus, partner szexuális diszfunkciója, stressz, teljesítménykényszer és a lista nem teljes. Hogy visszatérhessen az örömteli szexualitás, a pszichológusi konzultáció során először áttekintjük a hozzánk forduló személy szexuális élettörténetét.
Elsőként edukatív információk átadásával teszünk kísérletet az intimitást gátló tévhitek, hiedelmek eloszlatására. Az örömszerzést gátló szorongások, teljesítménykényszer oldására kognitív viselkedésterápiás és mindfullness gyakorlatokat egyaránt alkalmazhatók, de elmaradhatatlan a párkapcsolati kommunikációs képességek javítása is. A terápia célja, hogy a hozzánk forduló ismét boldog, kielégítő szexuális élet élhessen.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
Az orgazmus időzítésének zavara – így is nevezhetjük ezt a szexuális diszfunkciót. Hátterében lehet a partnerek közötti összehangolódás problémája, teljesítményszorongás, megfelelési kényszer, kötődési probléma, dominancia kérdések.
Az orgazmus időzítése feladattá válik és a siker-kudarc mércéjévé lesz. Az ejaculatio praecox a többi más szexuális zavarhoz hasonlóan szégyennel, önértékelési problémákkal, boldogtalansággal járhat együtt. Terápiája hasonló, mint a merevedési zavar esetében: az anamnézis felvétele után edukációval, majd különböző gyakorlatok ismertetésével (pl. start-stop technika, elszorításos módszer, intim torna, relaxáció stb.) igyekszünk szexuálpszichológusként a klienseket visszavezetni az örömteli szexuális életbe.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
A leggyakrabban nőket sújtó szexuális zavarnak alapvetően két fajtáját különböztetjük meg. Késői orgazmusról beszélünk, ha szexuális izgalom hatására tartósan nagyon sokára következik be az orgazmus.
Gátolt orgazmusról beszélünk, ha egyáltalán nem élhető át a szexuális kielégülés. Hátterében rengeteg minden lehet: alsóbbrendűségi érzés, testképzavar, múltbeli traumák, szexuális visszaélések, megaláztatás, kölcsönösség hiánya, kontrollvesztéstől való félelem, bizalmatlanság, hogy a legtipikusabbakat említsük.
Szexuálpszichológiai konzultáció keretein belül, az okok beazonosítását követően relaxációs technikákkal, mindfullness gyakorlatokkal, kognitív és sématerápiás elemekkel igyekszünk segíteni a nőket. A cél, hogy saját testükhöz pozitívan viszonyuljanak, a szexualitásra ismét örömteli tevékenységként gondoljanak.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
szakembereink segítségét!
A csökkent szexuális vágy férfiakat és nőket egyaránt érintheti. Pszichológiai okok között említhető a pár tagjai közötti tartós konfliktus, munkahelyi stressz, túlzott elvárások, szülői nevelés hatása.
Természetesen lehetséges, hogy a csökkent libidót szervi ok idézi elő, ennek feltárása orvosi kompetencia. Bármi is az oka, a nyomában járhat csalódottság érzés, bűntudat, feszültség, reménytelenség, testképzavar, depresszió, hangulatingadozás, önvádlás, örömképtelenség.
Szexuálpszichológiai konzultáció keretében a partnerek közti kommunikáció összehangolására, a saját test megismerésére, szexuális igények feltárására és asszertív kommunikációjára helyezzük a hangsúlyt..
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
A dyspareunia vagy vaginizmus néven is ismert szexuális zavar nőket érint. Azt értjük alatta, hogy a hüvelyi behatolásos aktus alatt végig vagy az együttlét alatt hosszabb-rövidebb ideig fájdalmat él meg a nő.
A nemi élet fájdalmassága testi és lelki okokra egyaránt visszavezethető. Pszichés tényezőként kiemelhető a bűntudat, a nem kívánt teherbeeséstől való félelem, korábbi szexuális trauma elszenvedése, párkapcsolati konfliktus, nem megfelelően kommunikált szexuális igények.
Ha az anamnézis felvétele során sikerül azonosítani az okot és kizárható a fájdalmas behatolás orvosi oka, akkor a szexuálpszichológia eszköztára felé kell irányítani a figyelmünket. Relaxációs és szorongásoldó technikákkal érdemes ismerkedni, melyet kiegészítünk szexuális edukációval és szexuális asszertív kommunikációs elemekkel. A cél, hogy a fájdalom csökkenjen, megszűnjön és az örömteli szexualitás ismét valósággá váljon a hozzánk forduló számára.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
A fenti mozaikszó a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer és egyéb szexuális orientációt és nemi identitást lefedő kifejezéseket takarja. Ennek a sokszínű csoportnak az egyetlen, valóban közös tulajdonsága sajnos az, hogy negatív előítéletekkel, társadalmi elutasítással és hátrányos megkülönböztetéssel kell szembenézniük.
Az LMB+ emberek amint felismerik szexualitásukat, szinte azonnal szembesülnek a társadalmi és kulturális elvárásokkal, mely komoly nyomást gyakorol rájuk. Emiatt sérül az önelfogadásuk, a magabiztosságuk, az egészséges énképük. A diszkrimináció és stigmatizáció súlyos kirekesztettség érzéssel járhat.
Az affirmatív terápia bármely identitás egyenrangúként fogad el és támogat. Ezzel a szemlélettel elfogadó, barátságos, tabumentes környezetben segíti a pszichológus a hozzá fordulókat. Téma lehet önmaguk elfogadása, szexuális orientációjuk, identitásuk felvállalása, szexualitással kapcsolatos kérdéseik megválaszolása és valamennyi olyan kérdésben is segítséget kaphatnak, melyek a heteroszexuális párokat is érinthetik.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
segítségét!
A szexuális edukációval kapcsolatban nem lehet egyetlen általános receptet megfogalmazni. Támpontként talán az fogalmazható meg, hogy igyekezzünk olyan közeget teremteni, melyben a gyermek nyíltan meg meri fogalmazni gondolatait, kérdéseit, félelmeit a szexualitással, párkapcsolatokkal kapcsolatban. Hogy szülőként se érezzük kényesnek témát és ne feszengjünk a beszélgetés közben, érdemes szakember segítségével felkészülni erre. Szexuálpszichológussal azokat a témákat is érdemes átbeszélni, melyekről számunkra különösen nehéz beszélni gyermekünkkel, hogy a saját elakadásaink ne akadályozzák a tabumentes beszélgetést. A határok kijelölésében (mit oszthatunk meg a gyerekkel és mit nem), az életkori sajátosságok figyelembe vételéhez bátran kérjük szakember tanácsát. A folyamatos, tényekre épülő szexuális felvilágosításjelenti a belépőt az örömteli párkapcsolat és a biztonságos, kielégítő, egészséges szexualitás birodalmába.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
A túlzásba vitt pornófogyasztás káros hatásaira is cikkek tömkelege hívja fel a figyelmet. Miért tekintjük károsnak? Torzítja az önértékelésünket, hiszen a szexfilmekben látott testekhez és a pornószínészek teljesítményéhez kezdjük el mérni magunkat.
Ez szorongást, önmagunkkal és partnerünkkel szembeni elégedetlenséget okozhat. Irreális elvárások keletkeznek bennünk, hogy az aktusnak miként kell folynia, ami nemcsak az önbizalmunkat csökkenti, de olyan szexuális cselekményeket is vállalhatunk megfelelési kényszerből, amik a valós igényeinktől, vágyainktól távol állnak.
Mivel a szexfilmekben nem ábrázolják az érzéseket, eltávolodhatunk a valós kapcsolatoktól, illetve partnerünk tárgyiasítva érezheti magát. Éppen ezért, ha a pornónézés és az azt kísérő maszturbáció miatt már elhanyagoljuk munkánkat, csökkennek a szociális kapcsolataink, szexuális teljesítményünk romlik, érdemes szakember segítségét kérni a függőség kezelésében.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
smétlődő veszekedések, melyek megoldás nélkül maradnak. Olyan érzés, mintha egy idegennel élnénk együtt. A kapcsolatban valaki folyamatosan elhanyagolva érzi magát. Akadozik az intimitás és a kommunikáció. Megcsalás történik a kapcsolatban. Szexuálisan eltávolodtak egymástól a pár tagjai. Nem tudnak közös célt kijelölni vagy azokat megvalósítani. Felmerül a kérdés: miként folytassák? Továbblépjenek-e együtt vagy az elválást válasszák? Ezekben a krízisekben a pszichológus elfogulatlanul segíti a feleket, nem hibást vagy bűnöst keres.
Párterápia keretein belül a szakember kívülről tud ránézni a problémára, ezért több megoldást lát, új szempontokat tud behozni az elakadások kezeléséhez. A konzultáció során a elsajátíthatók azok a kommunikációs stratégiák, melyek hatékonyabbá tehetik a vitarendezést. A pszichológus által megteremtett elfogadó légkörben a kimondhatatlan dolgokról is tudnak beszélni a felek, képesek lesznek empátiával és türelemmel viszonyulni egymáshoz a kapcsolatuk rendezés érdekében.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
Az impotencia okai közt szervi és pszichés tényezőket is ismerünk, a szexuálpszichológiai rendelőkben ez utóbbiakkal foglalkozunk. Rengeteg eredője lehet az erekciós zavarnak. Például a származási családban tapasztalt túl szigorú, korlátozó nevelés, szélsőséges vallási beállítódás, változókori problémák, párkapcsolati konfliktus, partner szexuális diszfunkciója, stressz, teljesítménykényszer és a lista nem teljes. Hogy visszatérhessen az örömteli szexualitás, a pszichológusi konzultáció során először áttekintjük a hozzánk forduló személy szexuális élettörténetét.
Elsőként edukatív információk átadásával teszünk kísérletet az intimitást gátló tévhitek, hiedelmek eloszlatására. Az örömszerzést gátló szorongások, teljesítménykényszer oldására kognitív viselkedésterápiás és mindfullness gyakorlatokat egyaránt alkalmazhatók, de elmaradhatatlan a párkapcsolati kommunikációs képességek javítása is. A terápia célja, hogy a hozzánk forduló ismét boldog, kielégítő szexuális élet élhessen.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
Az orgazmus időzítésének zavara – így is nevezhetjük ezt a szexuális diszfunkciót. Hátterében lehet a partnerek közötti összehangolódás problémája, teljesítményszorongás, megfelelési kényszer, kötődési probléma, dominancia kérdések.
Az orgazmus időzítése feladattá válik és a siker-kudarc mércéjévé lesz. Az ejaculatio praecox a többi más szexuális zavarhoz hasonlóan szégyennel, önértékelési problémákkal, boldogtalansággal járhat együtt. Terápiája hasonló, mint a merevedési zavar esetében: az anamnézis felvétele után edukációval, majd különböző gyakorlatok ismertetésével (pl. start-stop technika, elszorításos módszer, intim torna, relaxáció stb.) igyekszünk szexuálpszichológusként a klienseket visszavezetni az örömteli szexuális életbe.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
A leggyakrabban nőket sújtó szexuális zavarnak alapvetően két fajtáját különböztetjük meg. Késői orgazmusról beszélünk, ha szexuális izgalom hatására tartósan nagyon sokára következik be az orgazmus.
Gátolt orgazmusról beszélünk, ha egyáltalán nem élhető át a szexuális kielégülés. Hátterében rengeteg minden lehet: alsóbbrendűségi érzés, testképzavar, múltbeli traumák, szexuális visszaélések, megaláztatás, kölcsönösség hiánya, kontrollvesztéstől való félelem, bizalmatlanság, hogy a legtipikusabbakat említsük.
Szexuálpszichológiai konzultáció keretein belül, az okok beazonosítását követően relaxációs technikákkal, mindfullness gyakorlatokkal, kognitív és sématerápiás elemekkel igyekszünk segíteni a nőket. A cél, hogy saját testükhöz pozitívan viszonyuljanak, a szexualitásra ismét örömteli tevékenységként gondoljanak.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
szakembereink segítségét!
A csökkent szexuális vágy férfiakat és nőket egyaránt érintheti. Pszichológiai okok között említhető a pár tagjai közötti tartós konfliktus, munkahelyi stressz, túlzott elvárások, szülői nevelés hatása.
Természetesen lehetséges, hogy a csökkent libidót szervi ok idézi elő, ennek feltárása orvosi kompetencia. Bármi is az oka, a nyomában járhat csalódottság érzés, bűntudat, feszültség, reménytelenség, testképzavar, depresszió, hangulatingadozás, önvádlás, örömképtelenség.
Szexuálpszichológiai konzultáció keretében a partnerek közti kommunikáció összehangolására, a saját test megismerésére, szexuális igények feltárására és asszertív kommunikációjára helyezzük a hangsúlyt..
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
A dyspareunia vagy vaginizmus néven is ismert szexuális zavar nőket érint. Azt értjük alatta, hogy a hüvelyi behatolásos aktus alatt végig vagy az együttlét alatt hosszabb-rövidebb ideig fájdalmat él meg a nő.
A nemi élet fájdalmassága testi és lelki okokra egyaránt visszavezethető. Pszichés tényezőként kiemelhető a bűntudat, a nem kívánt teherbeeséstől való félelem, korábbi szexuális trauma elszenvedése, párkapcsolati konfliktus, nem megfelelően kommunikált szexuális igények.
Ha az anamnézis felvétele során sikerül azonosítani az okot és kizárható a fájdalmas behatolás orvosi oka, akkor a szexuálpszichológia eszköztára felé kell irányítani a figyelmünket. Relaxációs és szorongásoldó technikákkal érdemes ismerkedni, melyet kiegészítünk szexuális edukációval és szexuális asszertív kommunikációs elemekkel. A cél, hogy a fájdalom csökkenjen, megszűnjön és az örömteli szexualitás ismét valósággá váljon a hozzánk forduló számára.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
A fenti mozaikszó a leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű, queer és egyéb szexuális orientációt és nemi identitást lefedő kifejezéseket takarja. Ennek a sokszínű csoportnak az egyetlen, valóban közös tulajdonsága sajnos az, hogy negatív előítéletekkel, társadalmi elutasítással és hátrányos megkülönböztetéssel kell szembenézniük.
Az LMB+ emberek amint felismerik szexualitásukat, szinte azonnal szembesülnek a társadalmi és kulturális elvárásokkal, mely komoly nyomást gyakorol rájuk. Emiatt sérül az önelfogadásuk, a magabiztosságuk, az egészséges énképük. A diszkrimináció és stigmatizáció súlyos kirekesztettség érzéssel járhat.
Az affirmatív terápia bármely identitás egyenrangúként fogad el és támogat. Ezzel a szemlélettel elfogadó, barátságos, tabumentes környezetben segíti a pszichológus a hozzá fordulókat. Téma lehet önmaguk elfogadása, szexuális orientációjuk, identitásuk felvállalása, szexualitással kapcsolatos kérdéseik megválaszolása és valamennyi olyan kérdésben is segítséget kaphatnak, melyek a heteroszexuális párokat is érinthetik.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
segítségét!
A szexuális edukációval kapcsolatban nem lehet egyetlen általános receptet megfogalmazni. Támpontként talán az fogalmazható meg, hogy igyekezzünk olyan közeget teremteni, melyben a gyermek nyíltan meg meri fogalmazni gondolatait, kérdéseit, félelmeit a szexualitással, párkapcsolatokkal kapcsolatban. Hogy szülőként se érezzük kényesnek témát és ne feszengjünk a beszélgetés közben, érdemes szakember segítségével felkészülni erre. Szexuálpszichológussal azokat a témákat is érdemes átbeszélni, melyekről számunkra különösen nehéz beszélni gyermekünkkel, hogy a saját elakadásaink ne akadályozzák a tabumentes beszélgetést. A határok kijelölésében (mit oszthatunk meg a gyerekkel és mit nem), az életkori sajátosságok figyelembe vételéhez bátran kérjük szakember tanácsát. A folyamatos, tényekre épülő szexuális felvilágosításjelenti a belépőt az örömteli párkapcsolat és a biztonságos, kielégítő, egészséges szexualitás birodalmába.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
A túlzásba vitt pornófogyasztás káros hatásaira is cikkek tömkelege hívja fel a figyelmet. Miért tekintjük károsnak? Torzítja az önértékelésünket, hiszen a szexfilmekben látott testekhez és a pornószínészek teljesítményéhez kezdjük el mérni magunkat.
Ez szorongást, önmagunkkal és partnerünkkel szembeni elégedetlenséget okozhat. Irreális elvárások keletkeznek bennünk, hogy az aktusnak miként kell folynia, ami nemcsak az önbizalmunkat csökkenti, de olyan szexuális cselekményeket is vállalhatunk megfelelési kényszerből, amik a valós igényeinktől, vágyainktól távol állnak.
Mivel a szexfilmekben nem ábrázolják az érzéseket, eltávolodhatunk a valós kapcsolatoktól, illetve partnerünk tárgyiasítva érezheti magát. Éppen ezért, ha a pornónézés és az azt kísérő maszturbáció miatt már elhanyagoljuk munkánkat, csökkennek a szociális kapcsolataink, szexuális teljesítményünk romlik, érdemes szakember segítségét kérni a függőség kezelésében.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
smétlődő veszekedések, melyek megoldás nélkül maradnak. Olyan érzés, mintha egy idegennel élnénk együtt. A kapcsolatban valaki folyamatosan elhanyagolva érzi magát. Akadozik az intimitás és a kommunikáció. Megcsalás történik a kapcsolatban. Szexuálisan eltávolodtak egymástól a pár tagjai. Nem tudnak közös célt kijelölni vagy azokat megvalósítani. Felmerül a kérdés: miként folytassák? Továbblépjenek-e együtt vagy az elválást válasszák? Ezekben a krízisekben a pszichológus elfogulatlanul segíti a feleket, nem hibást vagy bűnöst keres.
Párterápia keretein belül a szakember kívülről tud ránézni a problémára, ezért több megoldást lát, új szempontokat tud behozni az elakadások kezeléséhez. A konzultáció során a elsajátíthatók azok a kommunikációs stratégiák, melyek hatékonyabbá tehetik a vitarendezést. A pszichológus által megteremtett elfogadó légkörben a kimondhatatlan dolgokról is tudnak beszélni a felek, képesek lesznek empátiával és türelemmel viszonyulni egymáshoz a kapcsolatuk rendezés érdekében.
Keresse bizalommal szakembereink segítségét!
A fent említett témakörökön felül, a pszichológia minden területén segítünk az eladakások, problémák feloldásában. Legyen szó bármilyen lelki kérdésről, Ön minden esetben empatikus pszichológus szakemberek segítségére számíthat, így őszinte, megértő légkörben haladhatunk a megoldásorientált terápiával.
Rendelő: 1137 Budapest, Szent István krt. 28. – Kapucsengő: 26 – Katona K.
pszichologus13@gmail.com
© 2024 Pszichológus 13 Tanácsadó Központ – Minden jog fenntartva
A böngészési élmény fokozása, a személyre szabott hirdetések vagy tartalmak megjelenítése, valamint a forgalom elemzése érdekében sütiket (cookie) használunk. A "Összes elfogadása" gombra kattintva hozzájárulhat a sütik használatához.